„Alarmující“ studie Dr. Sherri Tenpennyové je postavená na nepravdách

Například web CZ24.News nebo Gloria.TV šíří zprávu o údajné studii Sherri Tenpennyové, podle které na vakcínu zemřelo již 200 000 lidí a údajně následkem očkování proti onemocnění covid-19 může zemřít miliarda lidí.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na úvod. Sherri Tenpenny(ová) je velmi známou šiřitelkou dezinformací o covid-19 a očkování proti němu. V minulosti se snažila například dokázat, že vakcína způsobuje magnetismus. Její vystoupení však skončilo komicky. Každopádně je řazena mezi 12 nejvlivnějších dezinformátorů v USA. Podle novinářů AFP je Tenpenny osteopatka z Ohia, která je známá svými antivakcinačními aktivitami více než 20 let.

A nyní k tvrzením lékařky. Ve Spojených státech bylo od zahájení očkování proti covid-19, tj. od 14. prosince 2020 do současnosti, tj. 17. září 2021, podáno více než 382 milionů vakcín. Během této doby bylo 7 653 hlášení o úmrtí (0,002 %) mezi těmi, kteří byli očkováni proti covid-19. Tento počet úmrtí samozřejmě neznamená, že všechna souvisela s vakcínou nebo smrt dokonce způsobila.

Mezitím studie podporovaná americkým národním institutem zdraví ukazuje, že díky vakcínám proti covid-19 bylo zabráněno více než 139 000 úmrtím ve Spojených státech během prvních pěti měsíců od spuštění očkování.

Samozřejmě nic nenasvědčuje tomu, že by snad vakcíny měly způsobit nadměrnou úmrtnost, natož smrt tolika lidí o kolika hovoří Tenpennyová.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.