Ne, pět pilotů JetBlue nezemřelo kvůli vakcíně proti COVID-19

Šíří se video, ve kterém Jane Rubyová přináší zprávu o pěti pilotech aerolinky JetBlue, kteří zemřeli v období od února do května 2021. Spojuje je s vakcínami proti COVID-19.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Společnost JetBlue sdělila fact-checkingovému projektu PolitiFact, že ví o zprávě, která zmiňuje smrt čtyř jejích pilotů a jednoho člena letové posádky, ale neví nic o tom, že by úmrtí jakkoliv souvisela s vakcínami proti COVID-19.

V nekrologu jednoho z mužů se píše, že zemřel na rakovinu ledvin. Nekrolog druhého muže říká, že zemřel po nehodě nákladního vozidla. Rodina žádala, aby lidé na pohřbu „nosili roušky na ochranu těch, kteří mají oslabenou imunitu, mají zdravotní problémy nebo jsou zranitelní“. Nekrolog třetího muže, člena posádky JetBlue, jen říká, že zemřel „nečekaně“  a nekrology dalších dvou mužů neuvádějí příčinu smrti. Nenašli jsme ovšem nic, co by spojovalo jejich úmrtí s vakcínou proti COVID-19.

V minulosti se šířily také nepravdivé informace o úmrtí čtyř pilotů British Airways a pěti pilotů Air India, která mají také souviset s očkování proti COVID-19.  Společnost Air India přitom ve skutečnosti uvedla, že pět jejich pilotů zemřelo v květnu na COVID-19. Mluvčí společnosti British Airways pro změnu agentuře Reuters řekl, že žádné ze zmíněných z úmrtí nesouvisí s očkováním.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.