Ne, pět pilotů JetBlue nezemřelo kvůli vakcíně proti COVID-19

Šíří se video, ve kterém Jane Rubyová přináší zprávu o pěti pilotech aerolinky JetBlue, kteří zemřeli v období od února do května 2021. Spojuje je s vakcínami proti COVID-19.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Společnost JetBlue sdělila fact-checkingovému projektu PolitiFact, že ví o zprávě, která zmiňuje smrt čtyř jejích pilotů a jednoho člena letové posádky, ale neví nic o tom, že by úmrtí jakkoliv souvisela s vakcínami proti COVID-19.

V nekrologu jednoho z mužů se píše, že zemřel na rakovinu ledvin. Nekrolog druhého muže říká, že zemřel po nehodě nákladního vozidla. Rodina žádala, aby lidé na pohřbu „nosili roušky na ochranu těch, kteří mají oslabenou imunitu, mají zdravotní problémy nebo jsou zranitelní“. Nekrolog třetího muže, člena posádky JetBlue, jen říká, že zemřel „nečekaně“  a nekrology dalších dvou mužů neuvádějí příčinu smrti. Nenašli jsme ovšem nic, co by spojovalo jejich úmrtí s vakcínou proti COVID-19.

V minulosti se šířily také nepravdivé informace o úmrtí čtyř pilotů British Airways a pěti pilotů Air India, která mají také souviset s očkování proti COVID-19.  Společnost Air India přitom ve skutečnosti uvedla, že pět jejich pilotů zemřelo v květnu na COVID-19. Mluvčí společnosti British Airways pro změnu agentuře Reuters řekl, že žádné ze zmíněných z úmrtí nesouvisí s očkováním.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/