Video s náklaďákem plným „pytlů s těly“ není „COVID propaganda“

anglickyněmecky, polsky či srbsky hovořícím prostředí se hojně sdílí příspěvek, který má odhalovat údajný podvod se zemřelými na nemoc COVID-19. Na korbě nákladního automobilu mají být těla lidí, kteří zemřeli na COVID-19 zabalená v pytlích. Odhalený podvod má spočívat v tom, že jeden z údajně zemřelých si ve videu pokuřoval cigaretu.  

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Toto tvrzení je nepravdivé. Nákladní automobil plný těl v pytlích totiž nikdy nebyl použit jako důkaz vysoké úmrtnosti COVID-19. Klip byl ve skutečnosti natočen během natáčení videoklipu k písni „Never Ever“ ruského rappera Huskyho. Video ukazuje muže, který po střelbě v hale balil lidská těla do černých pytlů. Husky ve svých odvážných textech ( 1 , 2 , 3 ) opakovaně kritizuje ruské orgány. Nákladní automobil je vidět na konci hudebního videoklipu uveřejněném v září 2020. Video s kouřícím mužem pak bylo zveřejněno na jeho Instagramu. Záběry tedy nemají nic společného s pandemií COVID-19 a tedy nebyly použity ani jako důkaz závažnosti pandemie.

Zdroj: AFP

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.