Ne, na videu není přesun americké vojenské techniky na Ukrajinu

Poslanec Lubomír Volný sdílel na sociální síti Facebook video nahrané webem Aeronet. Tvrdí, že „americká vláda začala na Ukrajinu přesunovat americkou těžkou vojenskou techniku. Uniklé video z pondělí zachycuje několik desítek amerických transportních letadel C-17 Globemaster na letišti Bělaja Cerekev (UKBC) na Ukrajině.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Letiště Bila Tserkva na Ukrajině se již jako vojenské letiště nepoužívá. Jak je zřejmé z fotografií, vypadá zcela jinak oproti záběrům na videu. Na videu nahraný Aeronetem je zřetelně vidět nápis na jednom z letadel (čas 0:23). Na Letadle vidíme nápis AETC 6008.  AETC je složkou americké armády zaměřená na výcvik pilotů. Posláním Velitelství leteckého vzdělávání (AETC) a výcviku je „rekrutovat, trénovat a vzdělávat letce“. Tato složka americké armády se nezapojuje do vojenských akcí. Originál videa byl natočen 2. dubna 2021 v USA a zachycuje vojenské cvičení na základně Altus Air Force Base v Oklahomě.

Článek byl zkontrolován formou peer review na twitchovém kanálu Ilumuninátor

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.