Darovat krev po očkování nemůžete jen několik dní. Vakcína z vás neudělá postiženého

Na sociální síti Facebook se šíří příspěvek tvrdící, že po očkování vakcínou proti nemoci covid-19 nemůžete darovat krev. Dále je uvedeno, že se po očkování z očkovaného stane „krypel“, to znamená, že bude trvale postižen.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Člověk očkován proti covid-19 nemůže darovat krev pouze několik dní podobně jako je to normální i u jiných vakcín. Na Slovensku se tématu věnovala reportáž RTVS a pravidla pro dárcovství krve jsou podobná jako v ČR. V České republice v případě, že budete očkováni proti onemocnění covid-19 způsobené virem SARS-CoV-2 mRNA vakcínou (Pfizer/BioNTech, Moderna), odložte odběr krve nebo plazmy o 7 dní po každé vakcinační dávce. V případě, že budete očkováni proti onemocnění covid-19 způsobené virem SARS-CoV-2 vektorovou vakcínou (Astra Zeneca, Johnson&Johnson), odložte odběr krve nebo plazmy o 28 dní po každé vakcinační dávce. Na Slovensku je delší prodleva u očkovaných mRNA. Je stanoven odstup 14 dní po očkování.

Jak již bylo napsáno, tato pravidla platí i po očkování vakcínami proti jiným onemocněním. Například po očkování proti chřipce také 28 dní. Nejedná se tedy o důkaz, že by očkování proti onemocnění covid-19 jakkoliv poškozovalo zdraví a trvalé následky po očkování jsou velmi výjimečné v řádech setin až tisíc promile případů. Riziko hospitalizace nebo smrti při onemocnění covid-19 je mnohem vyšší než po očkování.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/