Ne, Piráti ve svém programu nenavrhují vyšší daně z nemovitosti pro byty

Sociální sítí Facebook se šíří informace, že Česká pirátská strana navrhuje zvýšení daní pro nemovitosti pro byty. Informaci šířil například Hynek Charous. Šíří se rovněž tato infografika.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Podle slov předsedy Pirátů Ivana Bartoše bude program zveřejněn až v květnu. Pro deník E15 dále řekl, že další oblastí možných příjmů státu, se kterou přišli Starostové, je vyšší zdanění komerčních nemovitostí. Komerčními nemovitostmi nejsou byty.

Je pravdou, že v jednom z textů na webu Pirátské listy se objevila 1% daň z nemovitosti mezi mnoha dalšími možnostmi jak zvýšit příjmy státu. Hned v úvodu textu je však napsáno: „Text je výstupem zájmové pracovní skupiny, neodráží oficiální stanoviska strany ani její aktuální volební program.“ Novinky.cz také upozorňují, že se jedná o debatu uvnitř strany týkající se nepodmíněného základního příjmu.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.