Video je počítačovou animací, ne skutečným útokem Ruska

„Ruská raketa Kinžal s rychlostí 12 000 kilometrů za hodinu, 10krát rychlejší než zvuk, byla dnes použita ke zničení ukrajinského skladu zbraní 136 metrů pod zemí. Podívejte se na údiv amerického reportéra, když to najednou viděl,“ píše se v příspěvku ze 17. června 2022, který sdílelo více než 630 uživatelů. Součástí příspěvku je 17sekundové video, na kterém je vidět objekt podobný raketě dopadající z výšky na zem, po čemž následuje záblesk světla a hřibový oblak po výbuchu. Jiné verze příspěvku tvrdí, že video zobrazuje tzv. termobarickou bombu, kterou používá Rusko.

Naše hodnocení: nepravda (falešné video)

Podrobnosti: Obě tvrzení jsou však nepravdivá: video bylo ve skutečnosti vytvořeno pomocí programu pro tvorbu speciálních vizuálních efektů a nezobrazuje skutečný výbuch. Při vyhledávání klíčových slov AFP našla identické video, které 27. února 2022 zveřejnil YouTube kanál InsanePatient2. Popis tohoto youtubového kanálu zní: „VFX… to je všechno“ a odkazuje na počítačově generované vizuální efekty .

Od začátku invaze na Ukrajinu Rusko několikrát oznámilo, že testovalo nebo použilo nadzvukové zbraně, které dosahují až desetinásobek rychlosti zvuku. V březnu Moskva uvedla, že poprvé v boji použila svou vysoce přesnou nadzvukovou střelu Kinžal (ruský výraz pro „dýku“) k zasažení skladu zbraní na Ukrajině u hranic s Rumunskem. Vladimír Putin označil tyto rakety za rodinu nových „neporazitelných“ zbraní v ruském arzenálu.

Je pravdou, že Rusko má i vysoce kvalitní zbraně. Otázkou však je, kolik takových raket má a jak použitelné jsou. Je dokázáno, že Ukrajině se povedlo zasáhnout systém TOS-1. Je známo, že Rusko část své nejmodernější výbavy zatím vůbec nepoužilo. Spekuluje se, že například tanky T-14 Armata jsou v boji zatím nepoužitelné. Na stranu druhou, termobarické rakety už Rusko v boji na Ukrajině použilo.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/