Ne, Rusko nežaluje USA kvůli pandemii COVID-19

Je to až neuvěřitelné, ale stovky, v součtu možná až tisíce sdílení má příspěvek (1, 2, 3, 4, 5), který tvrdí, že Rusko bude žalovat USA kvůli pandemii COVID-19.

Text hoaxu: „Rusko žaluje USA za genocidu nad lidstvem skrze infekci! Tohle se stalo a patří do Haagu! Rusko má důkaz, že USA a Demokratická strana způsobili pandemii! Zacharová: Vyzýváme OSN, aby zatkli Zelenského, Billa Gatese a Sorose za nakažení světa a genocidu proti lidstvu. Rusko má všechny důkaz, že vir pandemie vypustila Ukrajina v roce 2019! TAAS: Orbán: Podporujeme Rusko proti USA! Nakazili svět! Je čas na spravedlnost! Je na to dostatek důkazů a je čas, aby vinní převzali trestní odpovědnost! Tohle řekl Orbán před minutou!“

Naše hodnocení: nepravda (falešný citát)

Podrobnosti: Ve skutečnosti se nepodařilo najít žádný takový výstup Marije Zacharovové ani Viktora Orbána. Marija Zacharovová je ruská diplomatka, první žena ve funkci mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Pomocí vyhledávačů Yandex a Google jsme prohledali, jestli existuje takový výstup ruského ministerstva zahraničí a ani jeden z vyhledávačů nenašel žádné relevantní informace.

Kyjev má, podobně jako jiné země, na svém území laboratoře, které mají zkoumat účinky různých patogenů a chorob, a to včetně nemoci covid-19, v minulosti jej podporovaly Spojené státy, Evropská unie nebo WHO. Je ovšem samozřejmě nesmysl, že by zde Ukrajina něco vyvíjela.

Laboratoře byly vždy ukrajinské. Příspěvky zkreslují smlouvu mezi Spojenými státy a Ukrajinou, jejímž cílem je předcházet biologickým hrozbám. Podle Bezpečnostní služby Ukrajiny, hlavní bezpečnostní agentury země, laboratoře vlastní a financuje ukrajinská vláda. Ukrajinská a americká vláda se v srpnu 2005 spojily s cílem „zabránit šíření nebezpečných patogenů a souvisejících odborných znalostí a minimalizovat potenciální biologické hrozby“,  jak uvádí smlouva.

Mezi Spojenými státy a Ukrajinou skutečně existuje dohoda z roku 2005 vztahující se k biologickým laboratořím. Jejím cílem však není výroba biologických zbraní, právě naopak. Americké Ministerstvo obrany dlouhodobě spolupracuje s ukrajinskou vládou v rámci programu Biological Threat Reduction Program (Program snižování biologických hrozeb). Jeho cílem je zabezpečit patogeny a toxiny využívané ve výzkumu. Spojené státy také pomáhají s odhalováním případných ohnisek nebezpečných chorob a podobných hrozeb. V rámci tohoto programu se USA podobně angažují také v dalších státech post-sovětského prostoru. Dříve se jednalo i o likvidaci původních sovětských laboratoří na výrobu biologických zbraní. Uveďme také, že Ukrajina má na svém území (tak jako většina zemí), mnoho výzkumných laboratoří, které finančně podporuje nejen USA, ale také například Světová zdravotnická organizace.

Nepodložená obvinění z vývoje biologických zbraní na Ukrajině se objevují téměř od počátku ruské invaze. Jednak jde o příspěvky šířící se napříč sociálními sítěmi, jednak o tvrzení ruských představitelů. Generál Kirillov ostatně již 17. března pro ruskou tiskovou agenturu TASS prohlásil, že ruská armáda získala dokumenty dokazující americké zapojení do údajného vývoje a testování biologických zbraní na Ukrajině. Pro žádné podobné tvrzení však nebyly předloženy konkrétní doklady.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/