Joachim Freiherr von der Leyen není dědečkem Ursuly von der Leyenové

Sociálními sítěmi se šíří příspěvky (1, 2, 3, 4), které tvrdí, že předsedkyně evropské komise Ursula von der Leyenová je vnučkou nacisty Joachima Freiherra von der Leyena. Joachim Freiherr von der Leyen byl německý právník a správní úředník, který v období národního socialismu působil jako okresní správce v okupovaných zemích Československa a v daných zemích se podílel na organizaci holocaustu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Předsedkyně evropské komise Ursula von der Leyenová však s ním nemá nic společného. Už z logiky věci, Leyenová je, žena a své současné příjmení získala až po svatbě s lékařem Heikem von der Leyenem, který byl synem jiného lékaře Ulricha von der Leyena. V roce 1958 se narodila jako Ursula Gertrud Albrechtová a její otec Ernst Albrecht se po ustavení Evropské komise v roce 1958 zařadil k první generaci úředníků Evropských společenství. Většina předků pocházela z Hannoverského království a Svobodného města Brém, které leží na severozápadě Německa. Jedna z amerických prababiček měla převážně britský původ, se vzdálenějšími francouzskými a italskými kořeny. Část příbuzenstva odvozovala svůj původ z Pobaltí, tehdejší součásti Ruského impéria.

Člen NSDAP Joachim Freiherr von der Leyen sice existoval a nějakou dobu opravdu řídil z pozice nacistického úředníka okres Německý brod v Protektorátu Čechy a Morava, ale původní rodina předsedkyně Evropské komise ani jejího manžela s ním nemá vůbec nic společného. Podle dostupných pramenů měl tento muž manželku jménem Huberta, s níž zplodil syna jménem Friedrich Heinrich von der Leyen II. Ten se po smrti otce a matky věnoval rodinnému panství.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/