Ne, Pentagon a Bundeswehr nevyvíjely biologické zbraně na Ukrajině

Sociální sítěmi se šíří reportáž ruské televize o tom, že Pentagon a Bundeswehr společně vyvíjely na Ukrajině biologické zbraně. „V rukou ruské armády se ocitly dokumenty dokazující, že pochybný výzkum v laboratořích byl prováděn pravidelně,“ uvádí se v dezinformaci, která pochází z Ruska a odkazuje na reportáž Prvního kanálu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Projekt StopFake zaslal žádost do Tiskového a informačního střediska Bundeswehr Medical Service. Zde důraznili, že tyto informace nemohou potvrdit. Tiskové středisko upřesnilo, že jde o ukrajinsko-německou iniciativu pro biologickou bezpečnost, která vznikla v rámci německého programu biologické bezpečnosti pro řízení rizik zoonotických onemocnění v blízkosti vnější hranice EU. Tento projekt  však neprováděl žádný výzkum související s biologickými zbraněmi.

Ukrajinským partnerem pro realizaci tohoto projektu byl Institut experimentální a klinické veterinární medicíny (IEKVM) v Charkově. Ústav je národním vědeckým centrem, které se zabývá sledováním a kontrolou infekčních nemocí a také koordinací vakcinačních a preventivních programů proti infekčním nemocem. Se začátkem třetí fáze projektu v roce 2020 byla jako partner vybrána Charkovská národní lékařská univerzita (KHNMU). „Projekt je zaměřen na posílení potenciálu ukrajinské partnerské instituce v oblasti standardizované diagnostiky vysoce infekčních patogenů. To by mělo vést k rychlejší reakci v případě propuknutí biologického nebezpečí. Z dlouhodobého hlediska by tato spolupráce měla zajistit udržitelné a nezávislé kroky ukrajinského sektoru biologické bezpečnosti a zdravotní péče týkající se včasné a spolehlivé detekce a kontroly infekčních nemocí,“ zdůrazňuje Bundeswehr.

Hlavní pozornost při realizaci projektu je navíc věnována školení technického personálu v samostatném vývoji a tvorbě diagnostických metod, provádění výzkumu endemického šíření vysoce infekčních patogenů a rozvoji specializovaného personálu v oblasti aplikace mezinárodní laboratorní standardy. Zprávu o činnosti tohoto projektu od roku 2016 lze nalézt ve veřejném přístupu na oficiálních stránkách Mikrobiologického ústavu Bundeswehru.

Proto projekt mezinárodní spolupráce v oblasti biologické bezpečnosti nemá nic společného s vývojem biologických zbraní na území Ukrajiny.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/