Smyšlený citát Adolfa Hitlera se snaží vytvořit paralelu se současností

Sociálními sítěmi se šíří smyšlený citát Adolfa Hitlera, který měl ujistit Josifa Vissarionoviče Stalina, že prý nechce zaútočit na Sovětský svaz. Nacistický a sovětský režim měli před napadením podepsanou smlouvu o neútočení a společně napadli Polsko. Příspěvek se šíří v souvislosti se současnou situací, kdy prý NATO soustředilo síly na hranicích Ruska.

Falešný citát: „Značný počet mých vojsk, asi 80 divizí, se nachází u hranic Sovětského svazu. Možná to vyvolává zvěsti o možnosti vojenského konfliktu mezi námi. Chci vás ujistit – a dávám vám čestné slovo – že to není pravda…“ (Z Hitlerova dopisu Stalinovi, květen 1941)“

Naše hodnocení: nepravda (falešný citát)

Podrobnosti: Že jde o falešný citát, napovídá už smyšlený počet divizí. Od vzniku v roce 1935 wehrmacht tvořilo dvanáct armádních sborů sestávajících z 38 divizí o síle 580 000 mužů. Dalších 38 divizí měla Waffen-SS, ale včetně zahraničních divizí založených později. Je tedy nesmysl, že Hitler mohl u hranic soustředit 80 divizí. Připomeňme, že velkou část sil měl soustředěnou jinde, protože už více jak rok válčil i se západem. Nacistické Německo nakonec zaútočilo silou asi 110 divizí, ale včetně divizí maďarských, italských, rumunských, chorvatských a slovenských.

Podle všeho mezi Hitlerem a Stalinem nedošlo před útokem k žádné korespondenci. O chystaném útoku byli sice Sověti zpraveni díky německému přeběhlíkovi Alfredu Liskowovi, který 21. června 1941 okolo 21. hodiny překročil u řeky Západní Bug hranici, ale jeho informace byla považována za dezinformaci. Pro mnoho jednotek, ke kterým včas nedorazil rozkaz o bojové pohotovosti, to znamenalo naprosté zaskočení.

Pokud chceme hledat paralely, tak existují ve vztahu k Rusku. Ráno 22. června 1941 nacistické Německo společně se svými evropskými spojenci napadlo bez vyhlášení války Sovětský svaz. To samé udělalo Rusko při napadení Ukrajiny. Soustředění sil NATO na hranici Ruska byla reakce na to, že 30. března 2021 začalo Rusko přesouvat značné vojenské síly na svou hranici s Ukrajinou.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/