Vakcíny proti COVID-19 nemohou způsobit prionové onemocnění vč. CJD

Richard Fleming na videu sdíleném na sociální síti Facebook tvrdí, že vakcíny proti COVID-19 mohou vyvolat prionové onemocnění. Mezi nejčastější prionové onemocnění je údajně Creutzfeldtova–Jakobova choroba (CJD). Video je na Facebook sdíleno více jak 5 tisíckrát.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na rozdíl od tvrzení ve videu neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že vakcíny proti COVID-19 mohou způsobit prionová onemocnění nebo jiná neurodegenerativní onemocnění, jako je Alzheimerova choroba nebo CJD. Dokonce dosud nebyla hlášena ani žádná podezření zaznamenaná v systému VAERS.

Richard M. Fleming se dopouští jednoho nelogického tvrzení. Tvrdí, že vakcína obsahuje protein S a nukleokapsidy. Tyto složky však obsahuje i samotný vir způsobující COVID-19. Pokud by tedy vakcína způsobovala riziko těchto nemocí, o to větší by způsobovalo onemocnění COVID-19. Vakcína cílená na nukleokapsidový protein se navíc teprve vyvíjí a testuje na zvířatech.

Richard M. Fleming byl v roce 2009 odsouzen za podvody ve zdravotnictví a poštovní podvody. Fleming  si totiž účtoval za lékařské zákroky, které ve skutečnosti neprovedl.

Zdroje: Reuters

USA Today

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/