Ne, ani jedna z farmaceutických firem vyrábějících vakcíny nedostala pokutu za falšování studií

Příspěvek sdílený na sociální Facebook tvrdí, že 3 ze 4 výrobců vakcín dostali v minulosti pokuty za podplácení lékařů s cílem falšovat klinické studie.

Text hoaxu (citujeme doslova): „Společnost Johnson & Johnson dostala v roce 2013 pokutu 2,2 miliardy dolarů od USA za podplácení lékařů, s cílem falšovat výsledky klinických studií. Společnost Pfizer dostala v roce 2009 pokutu 2,3 miliardy. Za podplácení lékařů, s cílem falšovat výsledky klinických studií. Společnost Astra Zeneca dostala v roce 2010 pokutu 520 miliónů. To neuhodnete za co. Za podplácení lékařů, s cílem falšovat výsledky klinických studií.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Text pochází z projevu slovenského poslance Milana Mazurka, ale není pravdivý. Faktem je, že všechny firmy se dopustily podplácení lékařů a úředníků, soudní spory se však vůbec netýkaly falšování klinických studií.

Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson zaplatila přes 2,2 miliardy dolarů, tedy zhruba 42 miliard korun, za urovnání obvinění týkajících se jejích nekalých marketingových praktik, při kterých uplácela lékaře a další, aby šířili její léky. Firma podle obvinění platila lékařům a lékárnám, aby propagovali její antipsychotické přípravky Risperdal a Invega a lék na srdce Natrecor.

Společnost Pfizer také skutečně dostala roku 2009 vysokou pokutu. Společnost podle úřadů v rámci podpory prodeje svých léků včetně Viagry zvala lékaře na poradenská setkání v letoviscích, kde jim platila náklady a nabízela golf, masáže a jiné aktivity. „Lékaři mohli využívat různé požitky,“ uvedl prokurátor Mike Loucks. Ani v tomto případě však nešlo o falšování klinických studií.

Farmaceutický gigant AstraZeneca zaplatila pokuty 520 milionů dolarů za to, že uplácela lékaře, aby její léky proti schizofrenii a bipolární poruše nechala předepisovat i osobám s dalšími psychickými problémy jako jsou úzkosti, poruchy hyperaktivity s deficitem pozornosti, demence, deprese , porucha nálady, posttraumatická stresová porucha a nespavost.

Ani v jednom případě nešlo o klinické studie. V České republice i v USA platí, že pokud pacient je zařazen do klinické studie, musí být o tom informován. V rámci klinické léčby totiž mj. hrozí, že mu bude podáno placebo.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/