Ne, tato fotografie nezobrazuje protesty proti očkování v Řecku

Po celém světě se šíří fotografie z Řecka (1, 2), která má údajně zobrazovat protesty proti povinnému očkování v Řecku. Jedná se o očkování zdravotníků. Očkování zdravotnických pracovníků ve veřejném i soukromém sektoru bude v Řecku povinné od 1. září.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Fotografie však rozhodně nezobrazuje protesty proti očkování zamezujícímu těžkému průběhu onemocnění COVID-19. Těch se účastnilo asi 5 000 lidí, ne desetitisíce nebo statisíce, které jsou na často sdílené fotografii.

Fotografie pochází z roku 2019 a to z protestů proti dohodě mezi Řeckem a Makedonií, kdy se země dohodly na tom, že Makedonie se přejmenuje na Severní Makedonii. To se však nelíbilo některým Řekům, protože název Makedonie souvisí s řeckou historií a do teď se tak jmenuje i největší oblast Řecka. Tehdy se protestů účastnilo asi 60 000 lidí.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.