Orwell neřekl nic o lidech volících zkorumpované politiky

Již delší dobu se šíří citát, který je připisován spisovateli Georgi Orwellovi: „Lidé, kteří volí zkorumpované politiky, podvodníky, zloděje a zrádce, nejsou oběti, nýbrž spolupachatelé.“ Citát se šíří v češtině (1, 2, 3), v polštině či angličtině („A people that elect corrupt politicians, imposters, thieves and traitors are not victims, but accomplices“).

Naše hodnocení: nepravda (falešný citát)

Podrobnosti: George Orwell nic takového neřekl. S falešným citátem přišel pravděpodobně web Newsweek v roce 2018. Newsweek uvedl, že Orwell napsal citát ve čtyřicátých letech minulého století, údajně se měl nacházet v knize s názvem „Shromážděné eseje, žurnalistika a dopisy George Orwella: Jak se mu zlíbí, 1943-1945“. Agentura Reuters však nenašla žádný důkaz citátu v archivované verzi knihy, ani v dalších třech svazcích této sbírky ( zdezde a zde). Agentura Reuters nenašla citát ani v rozsáhlém archivu University College London Orwell.

„Nikde nemohu tento citát najít,“ napsal AFP Bill Hamilton z The Orwell Foundation s tím, že citát byl „gramaticky slabý“ a je nepravděpodobné, že by patřil britskému spisovateli. „Mohu potvrdit, že se jedná o falešný citát. Orwell to nikdy nenapsal v žádné ze svých esejů nebo knih,“ doplňuje Benedict Cooper z organizace The Orwell Society.

O falešném citátu psaly také další portály pro kontrolu faktů jako USA Today, Snopes či polský Konkret 24.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/