Vakcíny neobsahují spike protein. Byram Bridle si vykládá studie špatně

Velmi populární se stala vyjádření Byrama Bridleho, který si osobitým způsobem vykládá studie o vakcínách proti COVID-19. Tvrdí, že vakcíny obsahují nebezpečný spike protein, který může způsobit krevní sraženiny.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Už samotný základ vyjádření profesora je nesprávný. Žádná z vakcín proti COVID-19 neobsahuje spike protein. Místo toho dávají buňkám návod, aby si bílkovinu vyráběly samy. Bridle také poukazuje na některé studie, které zjistily, že i samotný spike protein je pro tělo toxický. Studie mají však několik limitací. Mj. byly prováděny na zvířatech, nikoliv na lidech.

Kromě toho je však spike protein vytvořený po očkování proti COVID-19 odlišný od toho, který způsobuje toxicitu při onemocnění COVID-19. Zatímco vakcíny mRNA i virové vektorové vakcíny nesou pokyny k produkci celého špičkového proteinu, buňky rozkládají velkou část proteinu na malé fragmenty. Navíc, na rozdíl od infekce, spike protein z očkování proti COVID-19 se nesestaví do nových virových částic, laicky řečeno, v těle se nerozmnoží. Místo toho obsahuje složku, díky které se přichytí k povrchu buňky stejně jako k povrchu viru. Návod na výrobu spike proteinu ve vakcínách je modifikován i tak, aby se posílila imunitní odpověď a zabránilo se jeho vazbě na receptory ACE2. Více na webu Healthfeedback.

České weby interpretují vyjádření Byrama Bridleho tak, že sám vedl nějaké studie. Ve skutečnosti však interpretuje jiné studie. V minulosti se zmiňoval například o studii 13 zdravotnických pracovníků, která podle něj potvrdila, že spike protein byl nalezena v krvi pacientů. Ve skutečnosti však ve studii nebylo nalezeno nic, co by vyvolalo pochyby o bezpečnosti vakcíny. Více na webu agentury AP. Věci se také věnovala Reuters.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/