Ne, toto není fotografie evakuovaných Afghánců

Česká republika k dnešnímu dni (18.8.2021) evakuovala celkem 133 lidí z Afghánistánu. Jedná se o Čechy, afghánské spolupracovníky a jejich rodiny. Evakuované Afghánce čeká desetidenní karanténa, během které budou očkováni. Začala se ovšem šířit fotografie, na které jsou jen muži. „Údajně fotografie z odletu z Kábulu. Ptám se, kdo má zájem o nějakého tohoto tlumočníka u sebe k ubytování? Ženy s dětmi nechali v bezpečí doma zatím,“ píše se v příspěvcích, které mají dohromady tisíce sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Fotografie ve skutečnosti pochází z roku 2018 a je vystřižena z tohoto videa. Na fotografii není útěk uprchlíků ze země, ale naopak návrat z Turecka. V dubnu Turecko vrátilo dohromady 6 846 nelegálních přistěhovalců z Afhánistánu. Jak ukazují skutečné fotografie z přistání evakuačního videa, mezi evakuovanými Afghánci byla i spousta žen a dětí.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.