Ne, rotného Tomáše Procházku nezastřelil tlumočník

V souvislosti přijetím afghánských tlumočníků a jejich rodin se šíří, že českého vojáka Tomáše Procházku zastřelil jeden z tlumočníků. Zprávu šíří například Jan Čížek z SPD.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jedná se o lež. Českého rotného zastřelil Vahidulláh Chán, což byl příslušník afghánské armády. Afghánský voják byl po činu zatčen ostatními afgánskými vojáky a byl vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Na jeho smrti se podíleli zřejmě čeští vojáci.

Chán byl devatenáctiletý afghánský voják ve výcviku. Když se 22. října 2018 vracelo na základnu Šindánd v provincii Herát české vozidlo, začal na něj střílet. Zabil tehdy psovoda Tomáše Procházku a další dva české vojáky zranil. Afghánské úřady ho tehdy označily za spojence hnutí Tálibán, jeho rodina to ale pro deník The New York Times odmítla. „Pravděpodobně nikdy žádného Tálibánce ani nepozdravil, natož aby k nim patřil,“ řekl tehdy americkému listu jeho bratr. Výpovědi amerických zástupců zase naznačují, že střelbě mohla přecházet hádka mezi vojáky. Incident byl údajně výsledkem hádky, do které se čeští vojáci patrně nechtěně připletli. Pachatel podle všeho jednal v afektu. K útoku tak Chána mohla vést osobní pře. Loni v říjnu šlo o už čtvrtý útok na vojáky NATO „zevnitř“. Protože vrah zemřel, nepodařilo se zjistit, co ho k zabití českého vojáka vedlo. Jistotou však je, že Chán nebyl tlumočníkem.

Přítomným tlumočníkem byl Ahmad Alamjár. Ten tehdy obvinil ze smrti americké vojáky.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/