Fotografie na níž jsou v letadle převážně muži, je výřezem

Například mládežnická organizace SPD zveřejnila screenshot z článku webu Novinky.cz, kde je vidět evakuace Afghánců do USA. Do nákladního prostoru letounu C-17 Globemaster III se vměstnalo 640 Afghánců, prostor je přitom koncipován pro 134 vojáků s vybavením. Screenshot má dokazovat, že „drtivé procento prchajících z Afghánistánu jsou muži, z 99 % muslimové.“

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Neexistují zatím jasné statistiky, kolik bylo evakuováno mužů, žen a dětí. Novinky.cz mají pravdu, že mezi pasažéry letu byly i ženy a děti. Uvedený screenshot je totiž jen výřezem mnohem větší fotografie. Na celé fotografii si můžeme všimnout i velkého množství žen a dětí.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.