Ne, Dr. Jane Rubyová nedokázala, že vakcíny obsahují oxid grafenu

Dr. Jane Rubyová ve videu tvrdí, že provedla analýzu krve očkovaných osob v porovnání s neočkovanými osobami. V ní našla oxid grafenu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Dr. Jane Rubyová samozřejmě nepřinesla jakékoliv důkazy pro svá tvrzení. Peters ve videu diskutuje o vakcíně Pfizer-BioNTech s Jane Rubyovou, která je samozvanou vědkyní „nové pravice“, jejími výroky se již dříve zabývala AFP.

Rubyová se odvolává na španělskou studii, která nebyla publikována ve vědeckém časopise, ani nebyla zkoumána či recenzovaná jinými vědci. V nerecenzované studii navíc vědci používají slova jako „naznačují“, „zdají se“, protože jsou si vědomi omezením svých výsledků. „Provedené testy jsou nedostatečné. Uvádějí pouze mikroskopické obrázky, které porovnávají obrázky grafenu a oxidu grafenu v literatuře. To však zdaleka není vědecký důkaz. Identifikace grafenu by vyžadovala další analýzy pomocí jiných technik,“ řekla AFP Ester Vázquez, odbornice na bezpečnost a ochranu zdraví ve společnosti Graphene Flagship.

Rubyová také ukázala jakýsi snímek buněk o němž tvrdí, že je to makrofág. Údajný makrofág je však příliš velký a jde proti morfologii lidských buněk. To, co ukazuje, je sražená krev na níž kápli imerzní olej a pak použili zvětšení, ve kterém lze olej vidět a vydávají to za makrofág.

Více o videu si přečtete v angličtině na webu AFP.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.