Ne, to není fotografie z protestů proti lockdownu v Austrálii

Sociální sítí Facebook se šíří fotografie, která má dokládat účast na demonstraci proti lockdownu, které se mělo účastnit milion lidí. Například slovenský příspěvek sdílelo 2 500 lidí.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Fotografie pochází z července 2013. Nejde o pláž v Austrálii, ale o pláž Copacabana v Brazílli. V roce 2013 totiž přišel do Brazílie papež František a na pláži ho čekaly cca 3 miliony lidí.

Australská policie se v sobotu střela s demonstranty, kteří v Melbourne a Sydney protestovali proti lockdownu. Policisté v Melbourne podle Reuters na davy použili pepřový sprej a zatkli přibližně 250 lidí. Davy protestujících čítaly i čtyři tisíce lidí.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.