Ne, video z Austrálie neukazuje odebrání dítěte kvůli očkování

Přes 4 tisíce sdílení má video se záběrem, na kterém policie odebírá dítě zřejmě z náručí svého otce. Video tvrdí, že je to kvůli očkování.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Video se šíří i s popisem, že dítě bylo odebráno kvůli nákaze COVID-19 v rodině. Ani to není pravdou. Policie státu Victoria uvádí, že video nijak nesouvisí s COVIDem, ani očkováním proti němu. Více na webu agentury Reuters.

Z videa je zjevné, že se jedná o velmi malé dítě. V Austrálii je možné očkovat děti od 12 let, jako ve většině zemí na světě. A to výhradně vakcínou Pfizer. Očkování je však vyhrazeno jen pro děti se specifickými zdravotními potížemi, které zvyšují riziko závažného onemocnění COVID-19  (včetně astmatu, cukrovky, obezity, vrozených anomálií srdce a oběhu, neurovývojových poruch, epilepsie, oslabení imunity a Downova syndromu) a děti z určitých oblastí, kde nejsou obvyklá ani běžná virová onemocnění a onemocnění COVID-19 by tak mohlo být i u dětí velmi závažné.

Nepřesné jsou i informace, že na jeden ze stadionů bylo „nahnáno“ 24 000 dětí. Podle zprávy z místního zdravotního okrsku z 15. srpna bylo studentům v aréně podáno pouze 15 390 dávek. Šíří se také fáma o úmrtí dětí v této souvislosti. Žádné takové úmrtí však ve skutečnosti nebylo hlášeno.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.