Analýza videa Rogera Hodkinsona, který byl mnohokrát usvědčen z nepravd

Sociální sítí Facebook se šíří video, ve kterém hovoří patolog Roger Hodkinson. Dr. Hodkinson tvrdí, že v Kanadě by se situace kolem pandemie nového koronaviru dala přirovnat spíše k horší chřipkové sezóně. Tvrdí, že celá pandemie je podvod.

Naše hodnocení: nepravda (video obsahuje spoustu nepravdivých a zavádějících hodnocení)

Podrobnosti: Hodkinson už v představení své osoby tvrdí nepravdy. Dr. Hodkinson uvedl, že byl předsedou Royal College of Physicians and Surgeons v Kanadě. Toto tvrzení ale následně RCPS ve svém vyjádření vyvrací. Hodkinson uvedl, že působil jako prezident společnosti Alberta Society of Laboratory Physicians. Tato společnost ale zanikla před 25 lety a z ní vznikla nová společnost Alberta Medical Association, která se ale od Dr. Hodkinsona rovněž distancovala. Oficiální zdravotnická společnost z Alberty se od projevu Dr. Hodkinsona rovněž distancovala kvůli možnému vnímání Dr. Hodkinsona jako oficiální autority a člověka, který zastupuje nějakou funkci v pandemickém plánování.

Hodkinson ve videu spekuluje o původu viru. Nedávno vyšla studie, která výrazně vyvrací teorii „úniku laboratoře“, kterou prosazovali někteří američtí politici, a poznamenal, že nejpravděpodobnějším zdrojem nového koronaviru je přenos ze zvířete na člověka. Edward Holmes z Mary Bashir Institute of Infectious Diseases and Biosafety at the University of Sydney, Stephen Goldstein of the Department of Human Genetics at the University of Utah in the USA, Angela Rasmussen of the Vaccine and Infectious Disease Organisation of the University of Saskatchewan in Kanada a David z University of Glasgow Centrum pro výzkum virů Mezi autory tohoto článku je více než 20 významných vědců z celého světa, včetně Robertsona. Předtisk příspěvku byl zveřejněn na otevřené vědecké datové platformě Zenodo na začátku července.

V článku bylo uvedeno, že neexistuje žádná epidemie způsobená únikem nového druhu viru v lidské historii, a neexistují žádné údaje, které by ukazovaly, že před vznikem nové epidemie koronaviru jsou Wuhanský virologický ústav nebo jiné laboratoře zkoumání nového koronaviru nebo jakéhokoli viru dostatečného na to, aby byl předchůdcem nového koronaviru.

Rovněž Hodkinsonovo tvrzení, že respirátory a roušky jsou „zbytečné“, je nepravdivé. Studie ukazují, že zakrytí dýchacích cest zpomaluje šíření  viru.

Výroky patologa se zabývala i agentura AP.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/