Ne, v Austrálii nezemřely žádné děti po očkování proti COVID-19

Internetem se šíří zpráva, že V Austrálii (konkrétně v Novém Jižním Walesu) údajně nahnali 24 tisíc dětí na stadion, kde je hromadně naočkovali bez přítomnosti rodičů, kterým tam zabránili vstoupit. Podle této zprávy dvě děti zemřely. U nás toto zveřejnil web CZ24.news nebo projekt Otevři svou mysl.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: S tvrzení přišel pořad Stew Peters Show, který už dříve šířil nepravdivá tvrzení o vakcínách proti COVID-19. Ministerstvo zdravotnictví Nového Jižního Walesu uspořádalo na začátku srpna očkování studentů v posledním ročníku střední školy v Qudos Bank Areně na předměstí Sydney. Očkování ale nebylo studentům vnuceno. Ve videu je vyjádření Brada Hazzarda, jeho projev však byl úmyslně sestříhán. V celém projevu hovoří také, že očkovaní studenti se šli naočkovat úmyslně, protože je v říjnu čekají závěrečné zkoušky.

Šíří se také fáma o smrti studenta na škole St Pius X College. Ve skutečnosti však student nebyl vůbec očkován proti onemocnění COVID-19. Na škole neprobíhá ani žádný očkovací program. V první polovině nebylo hlášeno žádné úmrtí, které by jen teoreticky mohlo souviset s očkováním. Austrálie zatím prověřuje 7 úmrtí, která by mohla souviset s vakcínou AstraZenaca. Vakcíny AstraZeneca nejsou schválené pro očkování lidí mladších 18-ti let. V Austrálii bylo podáno (k 28.8.2021) téměř 19 milionů dávek vakcín proti COVID-19.

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/