Ne, F. M. Dostojevskij neřekl nic o toleranci k imbecilům

Sociálními sítěmi se šíří citát, který je přisuzován ruskému spisovateli a filozofu Fjodoru Michajloviči Dostojevskému. Citát má znít „Jednou tolerance dosáhne takové úrovně, že inteligentním lidem bude zakázáno přemýšlet, aby neurazili imbecily.“ V angličtině: „Tolerance will reach such a level that intelligent people will be banned from thinking so as not to offend the imbeciles“. V českém prostředí ho šíří například Pravý prostor nebo Miroslav Kulhavý pro Parlamentní listy. Na Facebooku má údajný výrok téměř 4 tisíce sdílení.

Naše hodnocení: nepravda (falešný citát)

Podrobnosti: Fjodor Michajlovič Dostojevskij nikdy nic takového nenapsal. Na to mimo jiné upozornila analytička pravosti příspěvků na sociálních sítích Sarah Thompsonová, která pomáhá  lidem seznámit se s manipulativními taktikami a vyhnout se podvodům na sociálních sítích. Pracuje pro web Lead Stories, který byl zřízen na ověřování faktů a který vždy hledá nejnovější falešné, klamavé nebo nepřesné příběhy (nebo média), která se na internetu objevují.

Citát byl v roce 2019 přisuzován pro změnu jinému ruskému a sovětskému prozaikovi, dramatikovi a lékaři první poloviny 20. století Michailu Bulgakovovi. Lead Stories oslovili e-mailem knihovnu ve středisku Petro Jacyk Central & East European Resource Center na Universitě v Torontu. Wasyl Sydorenko prohledal výroky jak Bulgakova tak Dostojevského a nenašel žádnou shodu.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.