Ne, Kaddáfí nepředpověděl pandemii COVID-19. Hovořil o prasečí chřipce

Sociálními sítěmi a na platformě YouTube se šíří video, ze kterého se může zdát, že libyjský diktátor Muammar Kaddáfí už v roce 2009 předpověděl pandemii COVID-19.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Kaddáfí tehdy vystoupil na 64. valném shromáždění OSN, které se konalo 23. září 2009. V 90 minut trvajícím projevu se zmínil i tehdejší pandemii prasečí chřipky. Kaddáfí tvrdil, že léky a vakcíny by měly být volně dostupné po celém světě. Odkázal také na svou Zelenou knihu,ve které odmítá kapitalismus a zjevně přijal marxistickou ideologii. Uvedl: „Dnes je prasečí chřipka. Snad zítra bude rybí chřipka, protože někdy produkujeme viry tím, že je ovládáme. V Zelené knize tvrdím, že léky by neměly být prodávány ani podléhat komercializaci. Léky by měly být zdarma a očkování by mělo být poskytováno dětem zdarma. Celý svět by se měl snažit chránit naše lidi, vytvářet a vyrábět očkování a poskytovat je zdarma dětem a ženám, a ne z nich profitovat.“

Kadáffí tedy nepředpověděl pandemii koronaviru. Na shromáždí jen líčil své přesvědčení, že léky a vakcíny mají být zdarma.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.