Ne, Kaddáfí nepředpověděl pandemii COVID-19. Hovořil o prasečí chřipce

Sociálními sítěmi a na platformě YouTube se šíří video, ze kterého se může zdát, že libyjský diktátor Muammar Kaddáfí už v roce 2009 předpověděl pandemii COVID-19.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Kaddáfí tehdy vystoupil na 64. valném shromáždění OSN, které se konalo 23. září 2009. V 90 minut trvajícím projevu se zmínil i tehdejší pandemii prasečí chřipky. Kaddáfí tvrdil, že léky a vakcíny by měly být volně dostupné po celém světě. Odkázal také na svou Zelenou knihu,ve které odmítá kapitalismus a zjevně přijal marxistickou ideologii. Uvedl: „Dnes je prasečí chřipka. Snad zítra bude rybí chřipka, protože někdy produkujeme viry tím, že je ovládáme. V Zelené knize tvrdím, že léky by neměly být prodávány ani podléhat komercializaci. Léky by měly být zdarma a očkování by mělo být poskytováno dětem zdarma. Celý svět by se měl snažit chránit naše lidi, vytvářet a vyrábět očkování a poskytovat je zdarma dětem a ženám, a ne z nich profitovat.“

Kadáffí tedy nepředpověděl pandemii koronaviru. Na shromáždí jen líčil své přesvědčení, že léky a vakcíny mají být zdarma.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/