Dezinterpretace izraelské studie a studie z Oxfordu

Astrolog Antonín Baudyš publikoval status, ve kterém informuje o dvou studiích. Jedna je z makabejské nemocnice v Izraeli a také studie oxfordské. Podle první mají být neočkovaní 13x odolnější proti delta variantě než očkovaní, podle druhé očkovaní lékaři nosí v nosních dírkách 251 vyšší virovou nálož než neočkování.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jedná se o dezinterpretaci studií. Izraelská studie sice zjistila, že očkovaní mají nižší imunity než neočkovaní, ale kteří prodělali onemocnění COVID-19. Studie dále upozorňuje, že i tak očkování je důležité. „Nikdo ve studii, který dostal novou infekci SARS-CoV-2, nezemřel, což je jasným znakem toho, že vakcíny stále nabízejí impozantní štít proti vážným nemocem, i když ne tak dobrý jako přirozená imunita. Přirozená imunita navíc zdaleka není dokonalá. Ačkoli jsou reinfekce SARS-CoV-2 vzácné a často asymptomatické nebo mírné,  mohou být i závažné,“ píše se v studii.

Baudyš také nepravdivě tvrdí, že oxfordská studie zjistila, že plně očkovaní zdravotničtí pracovníci nesou 251násobek virové zátěže ve srovnání s těmi, kteří nejsou očkováni. Ve skutečnosti se jednalo o srovnání mezi běžným virem a variantou delta.

„Tato studie uvádí, že u varianty Delta jsou bezpečnostní opatření (nošení masky, mytí rukou, sociální distancování) stále doporučována ke snížení přenosu (i když jste byli plně očkováni). Podporujeme očkování a věříme, že očkování je vysoce účinné proti hospitalizaci a úmrtí na COVID-19,“ řekl Chi Ngo, vedoucí komunikace Centra pro tropickou medicínu při oddělení klinického výzkumu Oxfordské univerzity agentuře Reuters.

Nepravdivé výroky Robert Malona rozebírá web Healthfeedback.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/