Ne, v Austrálii ze 141 hospitalizovaných nebylo 140 očkovaných

Facebookem se šíří status s tvrzením, že v Austrálii bylo hospitalizováno 141 pacientů s onemocněním Covid-19 a z toho 140 jich bylo plně očkovaných proti Covidu-19. Video sdílel i projekt Otevři svou mysl.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Status očividně vychází z tiskové besedy doktora Jeremyho McAnultyho, zdravotnického představitele NSW Health z australského státu Nový Jižní Wales. Jeremy McAnulty se ovšem hned opravil. Své vyjádření opravil ještě během téže tiskové konference s tím, že všichni na jednotkách intenzivní péče v Novém Jižním Walesu kvůli onemocnění Covid-19 byli neočkovaní, kromě jednoho jedince, který byl však očkován pouze částečně. Tedy hospitalizováno bylo naopak 140 neočkovaných a 1 částečně očkovaný.

Studie naopak ukazují, že vakcíny používané v Austrálii jsou mimořádně účinné při snižování rizika hospitalizace. Podle jiné studie publikované v The Lancet zkoumající údaje z Izraele byla vakcína Pfizer 97% účinná proti hospitalizaci související s Covid-19 mezi osobami, které byly zcela očkovány.

Zdroj: Policie SR

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.