Ne, fotografie muslimů nepochází z Hradce Králové

Poslední dobou jsou znovu šířeny fotografie, které mají dokazovat, že v České republice je velký počet lidí islámské víry. Má jít o fotografie z okolí Labe v Hradci Králové.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Kde přesně a kdy jsou fotky pořízené, není zřejmé. Rozhodně však není pochyb o tom, že se nejedná o Hradec. „Je to čistá dezinformace, ty fotky rozhodně nejsou z Královéhradeckého kraje,“ řekla Deníku mluvčí policie Eva Prachařová. Jisté také je, že Hradec není prvním městem, pro které dezinformátoři tyto fotky využili. Na českých, slovenských nebo maďarských dezinformačních webech se objevily poprvé už v roce 2017. Stejně jako o dva roky později přitom lidé tvrdili, že se jedná o Vídeň.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.