Příspěvky o popravení 229 křesťanských misionářů se nevztahují k současné situaci v Afghánistánu

Sociálními sítěmi se šíří příspěvky, podle nichž mělo být 229 křesťanských misionářů odsouzeno k smrti afghánskými islamisty v polovině srpna 2021, kdy Taliban převzal kontrolu nad Kábulem. Příspěvek prosí o modlitby.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Podle fact-checkingového webu Snopes se začala zpráva šířit v angličtině již v roce 2009 prostřednictvím e -mailů. Tato verze žádala o modlitby za „22 misionářských rodin“, které měli v Afghánistánu popravit islamisté. Původ těchto tvrzení pravděpodobně souvisí se zajetím 23 jihokorejských misionářů Talibanem v roce 2007. Jak v té době uvedla agentura AFP, dva rukojmí byli zabiti a zbytek propuštěn na konci srpna 2007. Tvrzení opět koluje nejméně od září 2017, ačkoli počet misionářů byl změněn z 22 na 23 nebo na 229.

Pravdou ovšem je, že křesťanství je v Afghánistánu zakázané a křesťané zde čelí velký represím. V minulosti Taliban zabíjel lidi obviněné z toho, že jsou křesťanskými misionáři. V roce 2014 například popravil jihoafrickou rodinu žijící v Kábulu. Podle příbuzných členové této rodiny praktikovali křesťanství, ale nebyli misionáři. V roce 2010 se Taliban přiznal k vraždě skupiny zdravotnických pracovníků, o kterých Taliban tvrdil, že jsou křesťanští misionáři. Od 15. srpna 2021, kdy Taliban převzal vládní palác v Kábulu, je situace v zemi nejistá a nestabilní, tisíce lidí se snaží zemi opustit.

Zdroj: AFP

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.