Ne, ve švýcarských nemocnicích nemá personál podepsanou zvláštní mlčenlivost týkající se jen očkování

Prostřednictvím WhatsAppu, Telegramu nebo na Facebooku se aktuálně šíří nahrávka, která odkazuje na konkrétní osobu ze sektoru péče, která vznáší závažná obvinění.  V nemocnicích St.Gallen, Frauenfeld a Männedorf podle ní existuje směrnice, podle které mají zaměstnanci jednotek intenzivní péče podepsat jakousi „povinnost mlčenlivosti“. Mlčenlivost se má týkat informací o pacientech na JIP, konkrétně o jejich údajných „životu ohrožujících stavech“ po očkování.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Zdravotníci včetně ošetřujícího personálu v nemocnicích obecně nesmí hovořit o podrobnostech své práce. Stejně jako v české republice i ve Švýcarsku existuje lékařské tajemství. Podle tiskového mluvčího nemocnice St.Gallen Philippa Lutze však v žádném případě nebyla přijata žádná další opatření týkající se lidí po očkování. „Je to absolutní nesmysl,“ řekl webu Die Ostschweiz.

Video se odkazuje na informace údajně od Ciao Jeckqueline, která má pracovat jako realitní makléřka a její dcera údajně pracuje jako zdravotní sestra.. „Moje dcera nepracovala v žádné z nemocnic, natož na jednotkách intenzivní péče. Není zdravotní sestrou,“ řekla žena, která je označena jako údajný zdroj informací. Rodina zvažuje, že na autora videa podá žalobu. Informaci o údajné mlčenlivosti pro Blick popírá mluvčí i nemocnice Männedorf ZH.

Nesmyslem je i tvrzení, že by v nemocnicích personál podával hromadné výpovědi.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.