Ne, prezident Biden neusnul při jednání s izraelským premiérem

Na sociální síti Facebook se šíří 20vteřinové video (1, 2), ze kterého se může zdát, že americký prezident Joe Biden usnul během jednání s izraelským premiérem Bennettem.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Joe Biden a Naftali Bennett se setkali 27. srpna 2021 v Oválné pracovně Bílého domu v přítomnosti novinářů. Dva političtí lídři probírali evakuaci jednotek z Kábulu, politické postoje směrem k Íránu, pandemická opatření a očkování proti Covidu či společné bilaterální vztahy.

Kompletní záznam (video Bílého domu ) dokazuje, že setkání s novináři trvalo více než 13 minut. Oba politici prezentují své stanovisko ve vzájemném rozhovoru. Pasáž, která se virálné šířila po sociálních byla vystřižena z části, během níž mluví premiér Bennett, ve videu začíná v čase 12:16. Biden ve videu skloní hlavu a poslouchá komplimenty, které mu adresuje premiér Bennett; během třiceti sekund vícekrát pohne prsty levé ruky. Totéž je vidět i na tomto videu. Okamžitě, jak Bennett domluví, americký prezident zvedne hlavu a odpoví mu. Tuto část v sestříhaném videu však již neuvidíte.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.