V Německu nemají nouzový stav, ale platí podobná opatření

Na sociální síti Facebook má tisíce sdílení příspěvek upozorňující na to, že v Německu nemají nouzový stav, ale přitom mají podstatně méně nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Je pravdou, že v Německu mají podstatně méně nakažených jak v České republice. Velmi zavádějící je však informace o nouzovém stavu. Je pravda, že v Německu nemají vyhlášen nouzový stav. Od 28. března 2020 dodnes je zde však vyhlášen tzv. „epidemische Lage von nationaler Tragweite ausgerufen“. V překladu: „Epidemická situace národního významu.“ Momentálně je tento stav platný do 31. března 2021, ale již se projednává návrh na jeho prodloužení. Tento institut opravňuje vládu, aby vydávala nejrůznější nařízení bez souhlasu Bundestagu. Spolková vláda v rámci těchto nařízení může vydávat podobná nařízení jako v České republice, tedy například povinnost nosit ochranu nosu a úst, uzavírat obchody a restaurace nebo omezovat počet lidí na nejrůznějších akcích.

„Německo se muselo před Vánoci vrátit k zpřísnění restrikcí. Čísla nakažených napříč SRN sice od ledna dlouhodobě klesají, kancléřka Merkelová a ministerští předsedové spolkových zemí ale přesto v druhém únorovém týdnu rozhodli o prodloužení lockdownu až do 7. března 2021. Dále platí nařízení ohledně setkávání maximálně dvou osob ze dvou různých domácností, nošení chirurgických roušek nebo FFP2 respirátorů v hromadné dopravě a v obchodech a odložení cestování na příhodnější dobu. Rozvolňování pro maloobchod, hotely, gastronomii a zařízení pro sport a volný čas zatím zůstává v nedohlednu. Byl stanoven pomyslný cíl 35 nakažených na 100 000 obyvatel na týden, po jehož dosažení bude možné přistoupit k dalšímu uvolnění restrikcí,“ píše například web Businessinfo.cz.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/