V Německu nemají nouzový stav, ale platí podobná opatření

Na sociální síti Facebook má tisíce sdílení příspěvek upozorňující na to, že v Německu nemají nouzový stav, ale přitom mají podstatně méně nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Je pravdou, že v Německu mají podstatně méně nakažených jak v České republice. Velmi zavádějící je však informace o nouzovém stavu. Je pravda, že v Německu nemají vyhlášen nouzový stav. Od 28. března 2020 dodnes je zde však vyhlášen tzv. „epidemische Lage von nationaler Tragweite ausgerufen“. V překladu: „Epidemická situace národního významu.“ Momentálně je tento stav platný do 31. března 2021, ale již se projednává návrh na jeho prodloužení. Tento institut opravňuje vládu, aby vydávala nejrůznější nařízení bez souhlasu Bundestagu. Spolková vláda v rámci těchto nařízení může vydávat podobná nařízení jako v České republice, tedy například povinnost nosit ochranu nosu a úst, uzavírat obchody a restaurace nebo omezovat počet lidí na nejrůznějších akcích.

„Německo se muselo před Vánoci vrátit k zpřísnění restrikcí. Čísla nakažených napříč SRN sice od ledna dlouhodobě klesají, kancléřka Merkelová a ministerští předsedové spolkových zemí ale přesto v druhém únorovém týdnu rozhodli o prodloužení lockdownu až do 7. března 2021. Dále platí nařízení ohledně setkávání maximálně dvou osob ze dvou různých domácností, nošení chirurgických roušek nebo FFP2 respirátorů v hromadné dopravě a v obchodech a odložení cestování na příhodnější dobu. Rozvolňování pro maloobchod, hotely, gastronomii a zařízení pro sport a volný čas zatím zůstává v nedohlednu. Byl stanoven pomyslný cíl 35 nakažených na 100 000 obyvatel na týden, po jehož dosažení bude možné přistoupit k dalšímu uvolnění restrikcí,“ píše například web Businessinfo.cz.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.