Ústavní činitelé mají stejnou výjimku z povinnosti nosit respirátory jako zaměstnanci

Jak asi víte, vláda vydala nařízení, na základě něhož od včera platí povinnost v některých vybraných místech nosit respirátory s ochranou nejméně FFP2. Televize CNN Prima News vydala článek, kdo má z povinnosti výjimky. Televize na svém webu uvedla, že Ministerstvo zdravotnictví České republiky stanovilo mj. výjimku pro ústavní činitele. Z tohoto článku se šíří i screenshoty. Například příspěvek Petra Viktorýna má 4 tisíce sdílení.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Mimořádné opatření Ministerstva obsahuje (str. 2-3) celou řadu výjimek.  Ministerstvo konkrétně uvádí, že povinnost se nevztahuje na: „zaměstnance a osoby v obdobném postavení včetně ústavních činitelů po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě, pracuje-li taková osoba ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby” s tím, že v takových situacích “nehrozí vážné riziko přenosu onemocnění” (str. 10). Ústavní činitelé se tedy v takovém případě respirátor mohou sejmout, stejně tak ale i všichni zaměstnanci, což CNN Prima News neuvádí. Na ústavní činitele, například poslance, senátory či členy vlády, se tedy vztahuje stejná výjimka z povinnosti nošení respirátorů či roušek, jako na zaměstnance.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.