ANALÝZA LETÁKU: „Co se děje za rouškou údajné pandemie“

Náš sesterský web v nedávné době upozorňoval, že do schránek jsou distribuovány nejrůznější letáky s dezinformacemi, které se objevují po celé ČR. Týkají se samozřejmě současné pandemie. Na sociální síti Facebook nyní Markéta Schwicker šíří, aby lidé distribuovali jiný, graficky povedenější leták s názvem „Co se děje za rouškou údajné pandemie“.

Naše hodnocení: částečně nepravdivé

Podrobnosti: První bod letáku se týká testů Emanuela Žďárského. Jedná se o problém, kterým se zabývaly například Seznam zprávy. Pedagog z Univerzity Karlovy přišel na metodu, která získala certifikaci SÚKL a mohla by zásadně pomoci návratu k normálnějšímu životu. Opakovaně ji nabízel Ministerstvu zdravotnictví. Odpovědí bylo do nedávna mlčení. Nyní premiér Andrej Babiš slíbil, že věc nechá prověřit. Nutno však dodat, že leták byl vytvořen v době, kdy tato informace nebyla známa.

I druhý bod naráží na skutečnou problematiku nekvalitních čínských roušek. Další body jsou však již nepravdivé nebo zavádějící.

Bod 3 hovoří o léku Isoprinosine. Ten není na léčbu COVID-19 schválen a není prokázána ani jeho účinnost.

Co se týká bodu 4, nemocnice dostávají příplatky za COVID pacienty jen prvních 10-20 dní. „Onemocnění COVID-19 má dle současných poznatků dobu infekčnosti 10 dní u pacientů s lehkým nebo středním průběhem onemocnění a 20 dní u pacientů s těžkým průběhem onemocnění zpravidla u pacientů na JIP nebo ARO. Pouze po tuto dobu existují zvýšené náklady na péči o tyto pacienty (spotřeba osobních ochranných pomůcek; odměny a příplatky personálu, který se stará o COVID-19 pozitivní hospitalizované pacienty) a po skončení infekčnosti je možné k pacientům s onemocněním COVID-19 přistupovat jako k neinfekčním, tedy jim poskytovaná zdravotní péče by měla být hrazena již ve standardním režimu za vykázanou péči bez bonifikačních příplatků. Zároveň díky vytvoření nových výkonů pro PCR testy na COVID-19 č. 82301 a 82302 bude možné z vykázané péče jednoznačně určit datum začátku infekčnosti pacienta, tj. datum provedení PCR testu s pozitivním výsledkem vykázáním výkonu č. 82301,“ říká platná vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR.

Body 5 a 6 jsou neprůkazná nařčení. Vláda se shodla s opozicí na podobě pandemického zákona, který nahradí nouzový stav.

Po kritice vlády by se mělo otevření a zavření prodejen řídit nabízeným sortimentem, nikoliv velikostí prodejny. Epidemiologickými opatřeními se vláda snaží docílit, aby lidé chodili do obchodů jen pro nezbytně nutný sortiment.

Bod 8 je subjektivní a vyjadřuje názor autora. Bod 9 je nepravdivý. Epidemiologická situace se v různých zemích liší. Fakticky jde ověřit ještě bod 12. Rychlé vytvoření vakcíny nemá vliv na její kvalitu. Prošla řádným procesem schválení. Zbývající tvrzení jsou konspirační teorie.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/