Facebookem se šíří smyšlená mapa přepisující epidemiologickou situaci

Sociální sítí Facebook se šíří druhá verze mapy z pořadu Tagesthemen vytvořená redakcí Tagesschau stanice ARD. Podle ní v Německu se totiž do statistik započítávají jen pozitivní případy s příznaky.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V prvé řadě je nutné upozornit, že druhá mapa v statusu Martina Rabocha je graficky upravená a zdrojem není německá ARD. Je to zřejmé z pohledu na mapu a rovněž lze dohledat zpravodajskou relaci, která o situaci v ČR informovala (od času 17:28).

Jak je zřejmé z dokumentu Institutu Roberta Kocha (str. 2 1. odstavec), v Německu používají podobnou metodiku jako v České republice. Nerozlišují tedy asymptomatické a symptomatické nakažené. V Německu je skutečně epidemiologická situace lepší jak v České republice. Zatím co v Německu je pozitivních 8-15 % PCR testů, v České republice je to přibližně 30 % testů.

Že situace v ČR je horší je zřejmé i z této interaktivní mapy.

Hygienické stanice v České republice ani v Německu nemají kapacitu zpětně obvolávat všechny pozitivní pacienty a zjišťovat jaké (zda vůbec) mají symptomy. Rozlišování lidí na příznakové a bezpříznakové se nedělá i z toho důvodu, že by se jednalo o velmi subjektivní hledisko a spoléhalo by se jen na to, jaké informace by podal nakažený. Mnoho lidí se dostaví na testy ještě bez příznaků a příznaky se u nich objeví až několik dní po testu. Medián inkubační doby uvádí 4–5 dní, za rozsah inkubační doby se obvykle udává 2–14 dní.


Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.