V Itálii neproběhla obří blokáda řidičů kamionů proti covid pasům

Sociálními sítěmi se šíří video, na kterém jsou stovky nákladních vozidel stojících v dopravní zácpě. Podle autora publikace video ukazovalo blokádu Itálie 27. září 2021. Prý řidiči protestují proti covid pasům.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Video ve skutečnosti pochází z jara 2020, kdy stávkovali janovští přístavní pracovníci. Dle italských médií měli dělníci protestovat kvůli nedostatečnÝM hygienickým opatřením na pracovištích, stěžovali si například na nedostatek ochranných prostředků. Originál videa na YouTube zveřejnil 12. března 2020 italský deník „ La Repubblica “.

Je však pravdou, že 27. září protestovali řidiči kamionů v Itálii proti covid pasu. 27. září kamiony jely rychlostí 30 km / h, cílem bylo paralyzovat provoz na italských dálnicích a demonstranti se organizovali pomocí sociálních médií, mj. na WhatsAppU a Telegramu. Protesty ale nebyly příliš velké. Způsobily pouze dočasné zpomalení provozu na některých úsecích dálnic v severní Itálii, včetně okolí Pisy, Bologni a Parmy.

Zdroj: AFP

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.