Ne, na videu není sehraná scénka z nemocnice v Itálii

Na sociální síti Facebook se šíří starší video, které líčí reportáž italské televize jako sehranou scénku. Na ni je nemocniční personál v ochranném oblečení u jednoho z pacientů ležícím na lůžku s COVID-19. Údajně ovšem zapomenuli ovšem na kamaráda, který čekal vedle v civilu, až půjde s nemocničním personálem na pivo.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Video pochozí už z loňského listopadu. Jak píše italský portál pro ověřování faktů, klip pochází ze živého vysílání 16. listopadu 2020 z turínské nemocnice Amedeo di Savoia. Tým novinářů natáčel na oddělení, kde se léčí pacienti s lehčí formou onemocnění. Na samém začátku hovoru (v archivu v čase 42:48) reportér říká, že je na pokoji se dvěma pacienty, to samé bylo také oznámeno na twitterovém profilu pořadu. Že je na pokoji i zdánlivě zdravější pacient není tajeno. Není tedy také nic zvláštního, že na pokoji leží pacienti v různém zdravotním stavu. Nemocní lidé na lůžkách nemusí v Itálii ani v Čechách nosit ochranu úst a nosu.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.