Ne, Rumunsko nezavřelo všechna očkovací centra

I v českém prostředí se šíří zpráva (1, 2), že Rumunsko údajně uzavřelo všechna očkovací centra. Prý také začíná vyšetřovat způsob nákupu vakcín. Podle autorů za uzavření mohou masové demonstrace a dokládají to videem.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Video je staré. V Rumunsku se v roce 2017 konaly statisícové demonstrace, ale logicky nesouvisely s očkováním proti COVID-19. Týkaly se toho, že tamní vláda chtěla zrušit některé protikorupční zákony.

Je pravdou, že do 24. září 2021 bylo v Rumunsku očkováno pouze 27,31 % lidí. Rumunské noviny Adevarul 21. září 2021 informovaly, že v zemi bylo kvůli nízké návštěvnosti dočasně uzavřeno 237 očkovacích center. Zástupci vládní agentury CNCAV odpovědné za koordinaci vakcín v Rumunsku však popřeli, že rumunská vláda by uzavřela všechna svá očkovací místa proti Covid-19. Mapu očkovacích center najdete na vládním webu CNCAV. Podle vládních údajů je v tuto chvíli otevřeno 666 očkovacích míst.

Zdroj: AFP

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.