Ne, AstraZeneca nevyrobila vakcínu proti COVID-19 v roce 2018

Na sociálních sítích se šíří obrázek, který má dokazovat, že společnost AstraZeneca údajně vyrobila vakcínu proti COVID-19 už v roce 2018. „Jak mohla Astra-Zeneca vyrobit vakcínu proti COVID-19 v červenci 2018, než byla nemoc vůbec objevena?“ ptá se příspěvek v češtině. Fotka má být důkazem, že pandemie a potažmo i očkování se plánovalo.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Fotografie je samozřejmě fotomontáží. Datum tam jednoduše někdo dopsal. Originální fotka této krabičky byla zveřejněna v listopadu roku 2020. Jak se kdokoliv může přesvědčit, na obalu není viditelné žádné datum. Datum tam tedy někdo v photoshopu, či jiném grafickém programu, zkrátka doplnil.

„Datum na fotografii obalu vakcíny AstraZeneca se liší barvou od ostatních písem – barva písma je zde tučnější a nedochází k žádným odrazům světla. Číselná sekvence je také vytištěna pod mírným úhlem ve srovnání s obalovým přehybem,“ řekl Reuters Dr. Thorsten Beck, výzkumný pracovník společnosti Humboldt – Elsevier Advanced, společnosti zabývající se grafikou.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/