Ne, v Kanadě nedošlo ke sloučení domovů pro seniory s dětskými domovy

V Kanadě prý došlo ke spojení pečovatelských domů s dětskými domovy a výsledek předčil všechna očekávání. Senioři si údajně našli vnoučata, sirotci zažili lásku a péči jako u svých rodičů. Tvrdí to příspěvky na sociální sítích. Například ten z 10. října má přes 6 tisíc sílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Příběh je nepravdivý. K pochopení, proč je takový příběh nesmyslný, je nutné se vcítit do pocitů dětí, které byli z nějakého důvodu biologickými rodiči odloženy. Malé dítě potřebuje citovou vazbu. Senioři v domovech pro seniory obvykle jsou už velmi staří a trpí řadou zdravotních problémů. Lidé v pečovatelský domech obvykle nejsou schopni péče o sebe a opuštěné/odebrané děti potřebují speciální péči. Stáří lidé bohužel brzy umírají a dítě by mohlo být vystavováno opakované ztrátě. Opakované odloučení prohlubuje trauma dítěte. Proto proces zprostředkování náhradní péče je obvykle poměrně zdlouhavý. Budoucí náhradní rodič musí být prověřen a proškolen, jak s dětmi s traumatem zacházet. Této teorii, na kterou je při školení dbán velký zřetel, se říká teorie citové vazby a je také známá pod anglickým názvem attachment.

Tvrzení o sloučení se stalo virálním původně na profesní síti LinkedIn, kde jej v únoru sdílelo několik různých uživatelů. V jednom z příspěvků na LinkedIn uživatelé požadovali odkazy prokazující, že zařízení pro seniory byla kombinována s dětskými domovy. V reakci na to uživatelka, která příspěvek sdílela, uvedla, že neobjevila žádný důkaz o tom, že by byly domovy pro seniory kombinovány s dětskými domovy.

V roce 2020 fact-checkingový web Misbar vyvrátil podobný příběh, který použil fotografii starších lidí, kteří nosí děti. Misbar zjistil, že obrázek použitý v příspěvku jako důkaz tvrzení byl ve skutečnosti pořízen v roce 2013 v německém Karlsruhe.

Je pravdou, že například Deník Toronto Star  v roce 2016 uvedl, že senioři z domova pro dlouhodobě nemocné trávili čas s dětmi ve středisku péče o děti, aby přiměli seniory k pohybu a nechali u dětí rozvíjet empatii a porozumění. To je však zcela jiný příběh. Jednalo se o krátkodobé návštěvy a konání krátkodobých společných aktivit. K žádnému sloučení nedošlo.

Zdroj: USA Today

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/