Ne, dav lidí se neraduje potom, co premiérka Nového Jižního Walesu oznámila rezignaci

Přes 5 tisíc sdílení mělo video, na kterém je dav lidí, který se vášnivě raduje. Má to být poté, co premiérka australského státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová oznámila rezignaci.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Video jen dokazuje, co dokáže počítačový software. Video je totiž upravené. Video radujícího se davu pochází z roku 2016 z Anglie, kdy se dav raduje po vstřelené brance na EURU 2016 proti Walesu. Na video následně někdo vsadil video z rezignace premiérky.

Podobně upravená videa kolují již delší dobu. Na tomto videu se například dav raduje z pádu vafle.

Premiérka australského státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová rezignovala poté, co nezávislá protikorupční komise oznámila, že lídryni vyšetřuje v souvislosti s jednáním „narušujícím veřejnou důvěru“. Lubomír Volný z hnutí Volný blok na Twitteru například tvrdil, že údajně rezignovala, protože ji řídili lidé, kteří dostali desítky milionů dolarů od Pfizeru a AstraZeneca. To ovšem není pravda. Její rezignace souvisí s korupční kauzou z roku 2014, která se stále vyšetřuje.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.