Ne, prezident Chorvatska nemá pravomoc rozhodovat o očkování

Facebookem se množí příspěvky tvrdící, že chorvatský prezident oznámil ukončení očkovacího programu proti Covid-19. Autoři příspěvků vyvozují takový závěr na základě nedávného prohlášení prezidenta Zorana Milanoviće.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V rozhovoru prezident ani nehovoří o tom, že v této zemi EU skončí očkovací program proti Covid-19. Podle chorvatské ústavy navíc prezident nemá příslušná oprávnění k takovým rozhodnutím. Rozhodnutí o očkování je na vládě a chorvatské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že nekončí s očkovacím programem.

Korespondent AFP v Chorvatsku potvrdil, že v Milanovićově prohlášení není nic, co by bylo možné interpretovat jako oznámení „konce očkování“ proti Covid-19. Milanović není proti očkování, sám byl očkován proti Covid-19 a vyzval občany, aby se nechali očkovat. „Lidi, očkujte se. To je lepší než onemocnět,“ řekl po očkování. Dezinformace o tomto obsahu začaly kolovat poté, co Milanović reagoval 10. září na novinářský dotaz, zda je úroveň očkování proti Covid-19 v Chorvatsku ve srovnání s jinými zeměmi dostačující, odpověděl kladně. Milanović však pochyboval, zda by míra očkování někdy dosáhla více než 50 procent chorvatské populace. Řekl také, že neočekává, že by pandemie v dohledné době odezněla, ale přesto se musí pokusit vrátit do relativně normálního života.

Podle oficiálních statistik na webu chorvatského ministerstva zdravotnictví bylo do 28. září očkováno téměř 1,7 milionu lidí ze 4 milionů obyvatel Chorvatska.

Zdroj: AFP 

 

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.