Ne, prezident Chorvatska nemá pravomoc rozhodovat o očkování

Facebookem se množí příspěvky tvrdící, že chorvatský prezident oznámil ukončení očkovacího programu proti Covid-19. Autoři příspěvků vyvozují takový závěr na základě nedávného prohlášení prezidenta Zorana Milanoviće.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V rozhovoru prezident ani nehovoří o tom, že v této zemi EU skončí očkovací program proti Covid-19. Podle chorvatské ústavy navíc prezident nemá příslušná oprávnění k takovým rozhodnutím. Rozhodnutí o očkování je na vládě a chorvatské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že nekončí s očkovacím programem.

Korespondent AFP v Chorvatsku potvrdil, že v Milanovićově prohlášení není nic, co by bylo možné interpretovat jako oznámení „konce očkování“ proti Covid-19. Milanović není proti očkování, sám byl očkován proti Covid-19 a vyzval občany, aby se nechali očkovat. „Lidi, očkujte se. To je lepší než onemocnět,“ řekl po očkování. Dezinformace o tomto obsahu začaly kolovat poté, co Milanović reagoval 10. září na novinářský dotaz, zda je úroveň očkování proti Covid-19 v Chorvatsku ve srovnání s jinými zeměmi dostačující, odpověděl kladně. Milanović však pochyboval, zda by míra očkování někdy dosáhla více než 50 procent chorvatské populace. Řekl také, že neočekává, že by pandemie v dohledné době odezněla, ale přesto se musí pokusit vrátit do relativně normálního života.

Podle oficiálních statistik na webu chorvatského ministerstva zdravotnictví bylo do 28. září očkováno téměř 1,7 milionu lidí ze 4 milionů obyvatel Chorvatska.

Zdroj: AFP 

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/