Ne, muž ve videu nezachránil psa těsně před jedoucím vlakem

Koncem září se rozšířilo video s mužem, který zachraňuje na poslední chvíli psa před jedoucím vlakem. Video bylo po celém světě za 72 hodin shlédnuto více jak 22milionkrát.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Dobrá zpráva je, že pes je v pořádku. Ještě lepší zprávou je, že ani muži ani psovi nikdy nehrozilo žádné nebezpečí. Podle analýzy serveru snopes.com je totiž sdílené video falešné. Bylo sloučeno ze dvou videí. Na jednom muž odvazuje psa, na druhém jede vlak. Dokazují to nepřirozené stíny. Když údajný zachránce uteče se psem do příkopu vedle tratě, vidět jsou dva stíny. Jeden od vlaku a druhý jiný mužův stín. Video také nebylo dokonale časově sloučeno.

Zdroj: Snopes.com a Hoax.cz

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.