Facebookem se šíří 16 nepravdivých tvrzení, kvůli kterým měl být zabit Kaddáfí

Smrt libyjského diktátora Muammara Kaddáfího je dosud terčem mnoha spekulací. Podle jedné teorie, která se znovu šíří Facebook měl být zabit kvůli preciznímu sociálnímu systému v zemi. Status tvrdí, že elektřina byla v zemi pro své občany zdarma. Nebo také, že novomanželé v Libyi dostali od vlády 60.000 dinárů, aby si koupili vlastní byt a založili rodinu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na úvod, Muammar Kaddáfí byl zabit během občanské války v Libyi. Byl stíhán Mezinárodním trestním soudem kvůli obviněním ze spáchání zločinů proti lidskosti. 20. října 2011 byl dopaden skupinou povstalců, lynčován a poté zastřelen.

Tvrzeními o kvalitním sociálním systému v zemi se v roce 2015 zabýval web News 24. A výsledkem je, že téměř nic z tvrzení není pravda. Elektřina zde byla placená podle elektroměrů nebo banky si k účtům přičítaly úroky (říkaly tomu „administrativní náklady“). Některá práva uvedená v statusu skutečně existovala „na papíře“, ale ve skutečnosti nebyla uplatňována. Mezi pravdivá tvrzení patří jen nízká cena pohonných hmot a zdravotnictví zdarma. Silniční infrastruktura i vybavení nemocnic bylo však na velmi špatné úrovni.

Kaddáfí v roce 1969 vyhlásil oficiálně arabský lidový socialistický stát, takzvanou džamáhíríji, v reálu ale země vždy zůstávala diktaturou. Plukovník kontroloval finance, bezpečnostní složky i ropný průmysl. Právě ten se snažil po svém nástupu posílit a v následujících letech byly exportní smlouvy upraveny tak, aby libyjskému státu vynášely co nejvíc. Libye se v osmdesátých letech dostala do otevřeného střetu se Spojenými státy a v devadesátých letech dokonce pod mezinárodní sankce v souvislosti s podporou teroristického útoku na civilní let (nad skotským Lockerbie). Během studené války byl Kaddáfí spojencem východního bloku a otevřeně podporoval řadu povstaleckých a teroristických hnutí po celém světě a zapojil se do několika válek v sousedních zemích.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/