Ne, Hana Zagorová není v nemocnici následkem očkování

Na internetu se množí příspěvky, které tvrdí, že známá zpěvačka Hana Zagorová byla hospitalizovaná následkem očkování proti COVID-19. Teorii šíří například Eva Hrindová nebo web „Skrytá pravda“.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Zpěvačka byla hospitalizována 28. září kvůli postcovidovému syndromu. V důsledku přetrvávajících zdravotních obtíží byla zpěvačce Haně Zagorové doporučena několikadenní hospitalizace v nemocnici. Lékaři pracují na její rekonvalescenci a zpěvačka z nemocničního lůžka vzkazuje svým příznivcům: „Moji milí, od včerejšího večera jsem v nemocnici, protože můj zdravotní stav se nelepšil a přetrvávaly obtíže spojené s postcovidovým syndromem. Páni doktoři, a vlastně úplně všechen personál, dělají všechno, abych byla zase v pořádku. Věřím, že je vše na dobré cestě a těším se na vás,“ zaslal médiím její manžel Štefan Margita. Zagorová se se zdravotními problémy potýká už od léta. Zpěvačka prodělala těžkou formu onemocnění COVID-19 vloni na podzim.

Není neobvyklé, že postcovidový syndrom se objeví až delší dobu po onemocnění. „S dobou trvání pandemie a narůstajícím počtem osob, které prodělaly onemocnění covid-19, se v ordinacích lékařů začali častěji objevovat lidé, kteří se po zotavení z akutní fáze nemoci stále necítí dobře a po prodělané chorobě se u nich objevily příznaky, které předtím neměli. Pro tyto případy se začal užívat název post-covidový syndrom. Post-COVID syndrom (PCS) je souborem příznaků, které přetrvávají, případně se vyvíjejí po 12 a více týdnech od vzniku nemoci covid-19 a které nejsou vysvětlitelné jinou příčinou. Odhaduje se, že nejméně 10 % lidí s akutním onemocněním covid-19 má příznaky, které v následujících měsících nevymizí. Dlouhodobé příznaky v rámci post-COVID syndromu mohou být nejčastěji způsobeny čtyřmi zásadními důvody. Zaprvé dlouhodobým, případně trvalým postižením orgánů souvisejícím s proběhlým onemocněním covid-19. Trvalé následky způsobuje třeba pozánětlivá fibrotizace plic, vzácně pak poškození srdce při myokarditidě. Ostatní příznaky a obtíže jsou většinou reverzibilní a odeznívají bez specifické léčby. Zadruhé se může jednat o následky dlouhodobé intenzivní péče, jako jsou například polyneuropatie u kriticky nemocných, dekubity, atrofie svalů či nozokomiální nákazy. Zatřetí může jít o tzv. postvirový únavový syndrom, který bývá pozorován také u jiných virových nákaz. A začtvrté může jít o pokračující příznaky covid-19,“ vysvětlil internista MUDr. Roman Košek.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/