Údajná statistika dokazující, že očkování nemá vliv na počty úmrtí, je hrou s čísly

Sociální sítí Facebook se šíří statistika, která má dokazovat, že očkování nemá vliv na počty úmrtí na COVID-19. Podle statistiky prý ve Velké Británii zemřelo 1762 očkovaných a 722 neočkovaných.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Jedná se o zkreslení. Statistika ukazuje úmrtí za posledních 28 dní. Suverénně nejvíce úmrtí je ve věku 50+. V této skupině je naočkováno 89% lidí. Zatímco tedy ve skupině neočkovaných zahrnující 11% obyvatel zemřelo 590 lidí, ve skupině čítající 89 % lidí jich zemřelo 1 565. Přepočtením na stejný počet obyvatel (dopočítáním do 100%) by vyšlo, že očkovaných zemřelo 1758, zatímco neočkovaných 5 360. Neočkovaní tedy umírají třikrát více jak očkovaní.

Údaje jsou za posledních 28 dní. V Anglii od 2. ledna do 2. července 2021 zemřelo 51 281 lidí na COVID-19. Jen 640 bylo plně očkovaných.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.