Ne, fotografie zraněných lidí nepochází z protestů v Austrálii

Fotografie několika lidí zraněných gumovými projektily kolují internetem jako aktuální záběry obětí nedávných protestů proti omezením v australském Melbourne. Fotografie byly sdíleny v polštině, angličtině,  italštině či řečtině.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Je pravda, že na konci září došlo v ulicích Melbourne ke střetům mezi demonstranty a policií. Policie použila i gumové projektily a došlo ke zranění několika policistů. Tyto fotografie však byly pořízeny před několika lety a nemají nic společného s Austrálií a pandemií. Pocházejí z Argentiny a Spojených států.

Fotografii muže, který ukazuje záda, jsme našli na webových stránkách argentinských novin La Nacion v článku o blokádě v roce 2015 poblíž letiště Buenos Aires-Ezeiza.

Fotografii dívky se zakrváceným obličejem a monoklem jsme našli v mnoha novinových článcích v amerických médiích ( 1 , 2 ) a na sociálních médiích. Je to Shannyn Sharyse Nara, 23letá Američanka, účastnice protestů, které v USA vypukly po smrti George Floyda.

Žena se zraněními na břiše je Renita Lamkinová, americká metodistická pastorka, která se zranila 15. srpna 2014 při protestu ve Fergusonu v Missouri v USA. Protesty byly vyvolány zastřelením černého teenagera Michaela Browna. Objevila se mimo jiné fotografie ženy na Twitteru a v mnoha amerických médiích v roce 2014.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.