Fotografie několika lidí zraněných gumovými projektily kolují internetem jako aktuální záběry obětí nedávných protestů proti omezením v australském Melbourne. Fotografie byly sdíleny v polštině, angličtině, italštině či řečtině.
Naše hodnocení: zavádějící
Podrobnosti: Je pravda, že na konci září došlo v ulicích Melbourne ke střetům mezi demonstranty a policií. Policie použila i gumové projektily a došlo ke zranění několika policistů. Tyto fotografie však byly pořízeny před několika lety a nemají nic společného s Austrálií a pandemií. Pocházejí z Argentiny a Spojených států.
Fotografii muže, který ukazuje záda, jsme našli na webových stránkách argentinských novin La Nacion v článku o blokádě v roce 2015 poblíž letiště Buenos Aires-Ezeiza.
Fotografii dívky se zakrváceným obličejem a monoklem jsme našli v mnoha novinových článcích v amerických médiích ( 1 , 2 ) a na sociálních médiích. Je to Shannyn Sharyse Nara, 23letá Američanka, účastnice protestů, které v USA vypukly po smrti George Floyda.
Žena se zraněními na břiše je Renita Lamkinová, americká metodistická pastorka, která se zranila 15. srpna 2014 při protestu ve Fergusonu v Missouri v USA. Protesty byly vyvolány zastřelením černého teenagera Michaela Browna. Objevila se mimo jiné fotografie ženy na Twitteru a v mnoha amerických médiích v roce 2014.