Údajně tajné video s Klausem Schwabem pochází z roku 2007

Na sociálních sítích se šíří údajně tajné a uniklé video s Klausem Schwabem – zakladatelem a prezidentem Světového ekonomického fóra. Z účtu „Daniel Fakete“ bylo video sdíleno více než třítisíckrát. Podle autora byl Swab tajně natočen, jak hovoří o tom, že má v kapse politiky, média, odborníky a vědce. Do souvislosti to dávají s knihou Velký reset.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti video pochází z roku 2007. Kniha Velký reset přitom byla Schwabem napsána až v roce 2020.

Německý ekonom Klaus Schwab nebyl „přichycen“, když říkal, že má v „kapse“ politiky, média, odborníky a vědce. V oficiálním záznamu, který je k dispozici na YouTube, ve skutečnosti jen jmenuje lidi a partnery, kteří se účastní setkání fóra, kde se ho na to ptal novinář. Část videa, která byla sdílena, začíná od 3 minut a 42 sekund. Tazatel se v angličtině ptá „jaký druh zainteresovaných stran máte“ s odvoláním na pracovní skupiny setkání Světového ekonomického fóra v Davosu v roce 2007. Následně Schwab ve volném překladu odpovídá následující: „Samozřejmě, máme mezi sebou obchodníky. Velmi důležité publikum (pro fórum) jsou politici, máme trvalá partnerství s mnoha vládami po celém světě a samozřejmě máme tu i nevládní organizace a odbory. Máme je všechny, plus samozřejmě média. Velmi důležití jsou i specialisté a vědci, akademická obec. Je to proto, že pokud se díváme se do budoucnosti, myslím si, že bychom měli hledat nová řešení. A nová řešení budou do velké míry poháněna technologickým vývojem.“

Ekonom se v žádném okamžiku nezmiňuje o tom, že by tyto lidi, tedy zainteresované strany, měl „v kapse“. Říká jen, kdo jsou partneři a publikum akce. Jak je vysvětleno výše, rozhovor byl nahrán před 15 lety a nemá nic společného s pandemií ani žádným současným politickým a ekonomickým kontextem. Video také není tajné.

Zdroje: Polícia SR, Agentura Lupa

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/