Ne, francouzský soud nerozhodl, že úmrtí na covidovou vakcínu je sebevraždou

Z Francie do České republiky přišla fáma o tom, že „bohatý pařížský podnikatel měl mnohamilionovou životní pojistku. Po očkování na Covid-19 však zemřel a lékaři ve zprávě o úmrtí potvrdili, že to bylo v důsledku očkování. Jeho životní pojišťovna následně odmítla pozůstalým vyplatit peníze, proto ji zažalovali u soudu. Soud ale správnost rozhodnutí pojišťovny potvrdil.“ Soud měl ve výroku říci, že podání vakcíny jde srovnat se sebevraždou. Příběh se šířil již dlouhou dobu ve Francii, do českého prostředí ho přeložil například Infokurýr.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na celém příběhu je podezřelé už to, že nezmiňuje jméno zemřelého a ani to, jaký soud o tom údajně rozhodl. Věc však ověřil ve Francii web 20minutes.

Zdrojem dezinformace je web Servicepublic.fr, který uvádí, že pozůstalí nedostanou odškodnění, pokud pojištěný spáchal sebevraždu. Pro pojišťovny však samozřejmě očkování proti Covid-19 nikdy nebylo kritériem pro porušení smlouvy o životním pojištění. Francouzská federace pojistitelů (FFA) také v březnu 2021 odmítla tuto informaci: „Taková klauzule neexistuje. FFA lituje tohoto pokusu o dezinformaci o tak zásadním tématu veřejného zdraví, jako je očkování, a připomíná, že pojistné smlouvy nestanoví výluky týkající se následků očkování.“

Fáma související s odstoupením od životního pojištění v případě očkování se zrodila v únoru 2021 v Kanadě. Jeden z klientů zveřejnil na sociálních sítích rozhovor se svým pojistitelem: „[Potvrdili], že nezaplatí moji pojistku, protože vakcína je experimentální!“ Rozhovor skutečně vznikl, ale pojišťovací poradce řekl nepřesné informace. Kanadská asociace životního a zdravotního pojištění (CLHIA) potvrdila, že „očkování nemá vliv na krytí životního pojištění“ v Kanadě.

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/